Pracovat jako letuška bylo kdysi povolání snů, stejně jako modelka nebo televizní hlasatelka. Dostat se k takovému zaměstnání znamenalo stát se součástí úzké skupiny vyvolených a privilegovaných. S prudkým rozvojem leteckého průmyslu však povolání létajících krásek začalo upadat a dnes si už o nějakém elitním zaměstnání můžete nechat leda tak zdát. V době, kdy jsem se nechala zlákat pytlíkem sladkých bonbonů já, byly ještě sladké a barevné…

Když je vám dvacet, máte jen střední školu a jste bez praxe a jedinou vaší devizou je znalost dvou světových jazyků na dobré úrovni, hezký úsměv a mládí, zdá se vám nabídka placeného cestování po světě jako sen. Je konec devadesátých let, nízkorozpočtové aerolinky jsou ještě kdesi na houbách a naše mladá demokracie si stále vychutnává sladké opojení z nedávno získané svobody.  Lidé se teprve učí pravidelně cestovat do zahraničí a na našem trhu se pomalu rodí cestovní kanceláře západního stylu.

Plni nadšení a tajuplného vzrušení projdete psychologickými testy, jazykovými testy a osobním pohovorem s vedením společnosti. Pak však pošlou ještě do Ústavu leteckého zdraví na zevrubnou zdravotní prohlídku, při které vám najdou i to, co jste nikdy neměli (např. osmičky i včetně kazu) a ještě další psychologické testy a pohovory. Když vás tenhle moloch nakonec vyplivne a zrovna i vám dá štempl „způsobilý/á práce palubního průvodčí“ začínáte se s nevelkým zbytkem svých kolegů, kteří uspěli, cítit jako hrstka sedmi statečných.

V dalších třech měsících na vás čeká intenzivní školení – od zdravovědy přes letecké předpisy a zákony, technickou nauku o letadlech, nouzové vybavení letadel, nácvik nouzových situací a evakuace letadla za každých okolností do 90 sekund, servis na palubě….atd.  Nakonec přijdou zkoušky na letecké inspekci. Taková další maturita a další síto. Tím máte teoretickou část za sebou a ke slovu se dostávají vaši budoucí kolegové – instruktoři a inspektoři – kteří mají za úkol vás zaškolit v praxi a přezkoušet.

Splnili jste vše? Gratulujeme! A teď hurá do pracovního procesu, potřebujeme na vás konečně začít vydělávat – váš výběr, školení a zácvik nás stál více než 20 000,- Kč za každého nového stewarda……….

Reklamy